Jedyny ściśle koszerny pensjonat w Karkonoszach

Jedyny ściśle koszerny pensjonat w pruskich Karkonoszach? Tak reklamował się Pension Marienhöh w Schreiberhau, budynek, a raczej budynki, znajdujące się przy dzisiejszej ulicy Turystycznej w Szklarskiej Porębie.
Reklama pensjonatu w Szklarskiej Porębie

Reklama pensjonatu z biuletynu gminy żydowskiej w Breslau

Właścicielem był Fritz Warschauer, a poniżej dokładny opis działalności (i nie tylko):
 
„[…] Warschauer, mężczyzna w średnim wieku, żonaty, w latach 1903-1909 sam zajmował się sprzedażą hurtową produktów młynarskich i artykułów piekarskich, jednak nie miał efektów, co więcej, w dużej części dokładał własne środki, dlatego rozwiązał działalność. Następnie Warschauer pracował jako komiwojażer dla pewnej firmy młynarskiej z Breslau [Wrocław], jednak z powodu zaistniałych nieprawidłowości stosunek pracy został rozwiązany.
 
Potem Warschauer wydzierżawił pensjonat „Marienhöhe” w Szklarskiej Porębie [Schreiberhau], który składa się z 3 willi przy Friedrichsweg [ob. ul. Turystyczna]. Warschauer ma do dyspozycji 30 ogrzewanych pokoi z 11 balkonami. Wille są komfortowo wyposażone, posiadają jadalnię, pokój, gdzie można słuchać muzyki, palić i czytać książki oraz bibliotekę itp. Pensjonat odwiedzany jest szczególnie przez kręgi żydowskie i chociaż Warschauer za dzierżawę płaci 5000 marek, dobrze wychodzi na swoje. Żona wniosła w posagu mały majątek, który on w dużej mierze ulokował w pensjonacie. Odnośnie do personelu, to zatrudnia kucharkę, kilka pokojowych i również on sam wraz z żoną są pracowici.
 
Jego sytuacja finansowa jest uporządkowana, mimo to uważa się, że nie ma on znaczącej gotówki, zwłaszcza że wszystko ulokował w pensjonacie. Posiadane przez niego środki finansowe okazały się jak do tej pory wystarczające.
 
2.7. Uzupełnienie: Warschauer ma dobre relacje z kręgami żydowskimi, a jego pensjonat do tej pory miał dobre obłożenie. Wraz z żoną solidnie się nim zajmuje i ma wyniki, przywiązuje wagę do cen. W każdym razie ci ludzie nie posiadają dużej gotówki, jednak do tej pory, o ile wiadomo, wywiązywali się ze swoich zobowiązań. Warschauer został zwolniony z odbycia służby wojskowej z powodu swojej
tuszy.”
 
Jaki był los Fritza i jego rodziny? O tym postaram się niedługo.
 
Za pomoc w tłumaczeniu dziękuję nieocenionej Jowicie Selewskiej.
Dokument dotyczący Fritza Warschauera z Biura Informacyjnego W. Schimmelpfeng

Dokument dotyczący Fritza Warschauera z Biura Informacyjnego W. Schimmelpfeng /źródło: Archiwum Państwowe we Wrocławiu oddział w Kamieńcu Ząbkowickim

Pension Marienhoh, obecnie przy ulicy Turystyczne 12

Pension Marienhoh, obecnie przy ulicy Turystyczne 12/Źródło: Polska-org.pl

Turystyczna w Szklarskiej Porębie
Turystyczna w Szklarskiej Porębie

Pension Marienhöh dzisiaj, rok 2023 /fot. Marta Maćkowiak

Źródła:

  • Biuletyn gminy żydowskiej we Wrocławiu (Breslau), Breslauer Judisches Gemeindeblatt
  • Polska-org
  • Archiwum Państwowe we Wrocławiu oddział w Kamieńcu Ząbkowickim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Końcowy raport składa się z kopi odnalezionych dokumentów, tłumaczeń, zdjęć oraz podsumowania. Wyjaśniam pokrewieństwo odnalezionych osób, opisuję sprawdzone źródła i kontekst historyczny. Najczęściej poszukiwania dzielone są na parę etapów i opisuję możliwości kontynuacji.

Czasem konkretny dokument może zostać nie odnaleziony z różnych przyczyn – migracji do innych wiosek/miast w dalszych pokoleniach, ochrzczenia w innej parafii, lukach w księgach, zniszczeń dokumentów w pożarach lub w czasie wojen.  Cena końcowa w takiej sytuacji nie ulega zmienia, ponieważ wysiłek włożony w poszukiwania jest taki sam bez względu na rezultat.

Raporty mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić w zależności od miejsca, z którego rodzina pochodziła (np. dokumenty z zaboru pruskiego, austriackiego i rosyjskiego różnią się od siebie formą i treścią).

 

Na podstawie zebranych informacji (Twoich i moich) przygotuję plan i wycenę – jeśli ją zaakceptujesz, po otrzymaniu zaliczki rozpoczynam pracę i informuję o przewidywanym czasie ukończenia usługi. Standardowe poszukiwania trwają około 1 miesiąca, a o wszelkich zmianach będę informować Cię na bieżąco.

Na Twoje zapytanie odpiszę w ciągu 3 dni roboczych i jest to etap bezpłatny. Być może zadam parę dodatkowych pytań, dopytam o cele albo od razu przedstawię propozycję kolejnych kroków.

Warto pamiętać, że im więcej szczegółów podasz, tym więcej rzeczy mogę odkryć.

Podziel się ze mną:

  • Imionami i nazwiskami przodków (wszystkich, o których wiesz)
  • Miejscami urodzenia i zamieszkania (jeśli jest inne np. wojnie)
  • Datami urodzenia, ślubów i zgonu (mogą być orientacyjne)
  • Informacjami o rodzeństwie, kuzynach, emigracjach.
  • Legendami i historiami rodzinnymi

I najważniejsze – jeśli masz niewiele informacji, zupełnie się tym nie martw, w takich sytuacjach także znajdę rozwiązanie.