Karol Hanusz – król tanga w „Ciopocie”

Karol Hanusz – kto kojarzy tego amanta?✨Przyznam szczerze, że sama dowiedziałam się o nim niedawno, odnajdując list od niego w rzeczach mojego dziadka.

Portret Karola Hanusza

Najwytworniejszy piosenkarz stolicy

Karol Szczęsny Hanusz  urodził się 30 maja 1894 w Warszawie.  Był synem Jana Hanusza i Albiny z Korwin-Krukowskich. Młodość spędził w Krakowie, gdzie ukończył gimnazjum klasyczne i uczył sie w szkole dramatycznej. W międzyczasie pobierał lekcje śpiewu i zaczął nagrywać płyty pod różnymi pseudonimami dla wielu wytwórni. W 1911 zadebiutował na deskach Teatru Polskiego w Sosnowcu, a następnie występował gościnnie w Warszawie, Łodzi i Częstochowie.

W 1916 podjął decyzję o przeprowadzce do stolicy, gdzie zaczął występować w kabaretach i teatrach rewiowych. Szybko stał się jednym z czołowych aktorów i występował w prawie wszystkich aktywnych lokalach (między innymi w „Qui pro Quo”, „Cyrulik Warszawski”, „Morskie Oko”, Perskie Oko”, „Chochoł”, „Miraż”, „Czarny Kot”).  

Warto wspomnieć, że Hanka Ordonówna (Maria Pietruszyńska) zawdzięcza Hanuszowi swój pseudonim artystyczny i rozruch kariery.

Mimo, że gazety z tamtych lat opisują Hanusza jako ulubieńca Warszawy i najwytworniejszego piosenkarza stolicy, z jakiegoś powodu wspominany jest głównie jako przyjaciel Eugeniusza Bodo i innych gwiazd ówczesnej estrady.

Karol Hanusz w Trubadurze Warszawe

Być może przyczyną był fakt, że Hanusz nie krył się ze swoją orientacją seksualną, a w jego występach często pojawiały się sugestie homoseksualne, które nie do końca podobały się krytykom.

Podejrzewano także, że Karola Hanusza i Eugeniusza Bodo łączyło w pewnym momencie coś więcej niż przyjaźń, zwłaszcza w okresie, gdy wstąpili razem do wojska w 1920 roku, a później byli nierozłączni prywatnie i zawodowo.

W czasie II wojny światowej Karol występował w, tak zwanych, jawnych kabaretach (Kometa, Nowości i Nowy Miraż), a po wojnie wrócił na estradę próbując wskrzesić przedwojenną scenę. Znakomicie odtwarzał piosenki warszawskie, wiersze Tuwima, tańczył i wygłaszał monologi umilając ludziom życie. 

Tragiczna śmierć

Dokładnie 56 lat temu, 20 grudnia 1965 roku, Karol Hanusz, został zabity przez mężczyznę, którego miał poderwać na warszawskim dworcu. 

Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Grób rodzinny Karola Hanusza

Grób rodzinny Karola Hanusza na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie/ Źródło: Wikipedia

Oczęta skąpane w seledynie

Po odkryciu pocztówki od Karola do mojego dziadka, zastanawiałyśmy się z mamą, czy przypadkiem nie odkryłyśmy jakiejś skrzętnie skrywanej tajemnicy.

Zwłaszcza akapity rozpoczynające się od „Panie Januszku” czy urocze określenie „ocząt skąpanych w seledynie” mojego 20-letniego wówczas dziadka, dawały do myślenia.

Babcia szybko zdementowała te podejrzenia – okazało się bowiem, że z Karolem oboje się znali i zdarzyło im się wakacje w „Grandku” w „Ciopocie” razem spędzić 🥂

Pocztówka od Karola Hanusza

Żródło: kolekcja prywatna

List napisany przez Karola Hanusza

List od Karola Hanusza, Sopot „Ciopot”, 2 września 1951 / Źródło: kolekcja prywatna

Źródła:

 • Encyklopedia Teatru Polskiego
 • Artykuł Elastycznie się wyginał na Queer.pl
 • Wikipedia
 • Pocztówka i fragment listu – kolekcja prywatna

Jedna odpowiedź do “Karol Hanusz – król tanga w „Ciopocie””

 1. Excellent post. I definitely appreciate this website. Thanks!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The final report consists of  copies of documents, translations, maps and a summary. I describe the whole process, explain the connection between certain people, mention the sources and the historical context. I also present further possibilities.

Sometimes a specific act may not be found for various reasons – migrations, gaps in the records, destruction of documents in a fire or during wars. In such cases the price doesn’t change as the same amount of effort is put in a research regardless the final result.

The reports may differ more or less depending on the place where the family came from (e.g. documents from the Prussian, Austrian and Russian partitions differ in form, language and content).

Based on the gathered information (yours and mine), I will prepare a plan and a quote – if you accept it, I will ask you to send me the down payment and I start the research. Usually it takes about 1 month and if takes longer, I keep you updated.

I will reply to your inquiry within 3 working days and this part is free of charge. Perhaps I will ask you a few additional questions or will present a research plan.

The more details you provide, the more things I can discover so I please share everything you know, especially:

 • Names and surnames of your ancestors
 • Places of birth and residence
 • Dates of birth, marriage and death
 • Information about siblings, cousins and other relatives
 • Emigration details
 • Family stories

And most importantly – if you have little information, don’t worry. I will find a solution in such situations as well.