Żołnierze Wehrmachtu i cross-dressing

Perełka, którą znalazłam dzisiaj na targu staroci – zdjęcia żołnierzy Wehrmachtu przebranych za kobiety. Przeglądając pudła ze starymi fotografiami, trafiłam na kolekcję zdjęć młodych mężczyzn służących w armii. Większość z fotografii niczym szczególnym się nie wyróżniała, za wyjątkiem dwóch, które przykuły moje oko.

Zdjęcie żołnierzy Wehrmahtu przebranych za kobiety

Źródło: kolekcja prywatna

Cross-dressing i żołnierze Wehrmachtu

Na początku zdecydowałam się kupić 2 portrety kobiet i 2 krótkie korespondencje z końcówki XIX wieku. Niespecjalnie chciałam mieć w swojej kolekcji fotografie niemieckich żołnierzy, zwłaszcza bez żadnych podpisów, które pomogłyby mi zidentyfikować kogoś w kolejnym kroku. 

Jednak coś mi podpowiedziało, że warto byłoby tę decyzję jeszcze raz przemyśleć. Minęło niecałe 10 minut i wróciłam do Pana, aby dokupić te cztery zdjęcia, o których nie mogłam przestać myśleć (dwa z występu i dwa leżące obok).

Szukając informacji, które pomogłyby mi zrozumieć kontekst tych wyjątkowych zdobyczy, trafiłam na artykuł o Martinie Dammannie. Artyście, który od dwóch dekad zbiera fotografie niemieckich żołnierzy uprawiających cross-dressing. Wygląda na to, że bohaterzy „moich” zdjęć nie byli odosobnieni, bo w 2018 roku na podstawie własnych zbiorów, Martin wydał album Soldier Studies. Cross-dressing in Wehrmacht.

Zdjęcie żołnierzy Wehrmachtu przebranych za kobiety

Źródło: kolekcja prywatna

Karnawał, rozrywka czy ekspresja siebie?

Dammann, oprócz prezentacji zgromadzonych fotografii, zastanawia się nad rolą jaką cross-dressing mógł pełnić wśród niemieckich żołnierzy.

Z jednej strony odwołuje się do niemieckich tradycji karnawałowych oraz do występów teatralnych mających dać ukojenie i rozrywkę w brutalnych okolicznościach. Z drugiej strony zauważa, że homoseksualizm i transpłciowość była obecna wśród żołnierzy Wehrmachtu, nawet w obliczu kary umieszczenia w obozie koncentracyjnym i śmierci.

Być może dla jednych był to żart i regulacja emocji, dla drugich zaś namiastka normalności i możliwość ekspresji samego siebie.

Krótki wywiad z Martinem Dammannem można obejrzeć tutaj. 

Zdjęcie żołnierzy Wehrmachtu na łóżku

Źródło: kolekcja prywatna

Zdjęcie żołnierzy Wehrmachtu na polanie

Źródło: kolekcja prywatna

Żołnierze Wehrmachu przebrani za kobiety

Źródło: Martin Dammann

Żołnierz Wehrmachu przebrany za kobietę

Źródło: Martin Dammann

Żołnierz Wehrmachtu przebrany za kobietę

Źródło: Martin Dammann

Żołnierze Wehrmachtu przebrani za kobiety

Źródło: Martin Dammann

Żołnierz Wehrmachtu przebrany za kobietą

Źródło: Martin Dammann

Źródła:

  • Martin Dammann, Soldier Studies. Cross-dressing in Wehrmacht, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Końcowy raport składa się z kopi odnalezionych dokumentów, tłumaczeń, zdjęć oraz podsumowania. Wyjaśniam pokrewieństwo odnalezionych osób, opisuję sprawdzone źródła i kontekst historyczny. Najczęściej poszukiwania dzielone są na parę etapów i opisuję możliwości kontynuacji.

Czasem konkretny dokument może zostać nie odnaleziony z różnych przyczyn – migracji do innych wiosek/miast w dalszych pokoleniach, ochrzczenia w innej parafii, lukach w księgach, zniszczeń dokumentów w pożarach lub w czasie wojen.  Cena końcowa w takiej sytuacji nie ulega zmienia, ponieważ wysiłek włożony w poszukiwania jest taki sam bez względu na rezultat.

Raporty mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić w zależności od miejsca, z którego rodzina pochodziła (np. dokumenty z zaboru pruskiego, austriackiego i rosyjskiego różnią się od siebie formą i treścią).

 

Na podstawie zebranych informacji (Twoich i moich) przygotuję plan i wycenę – jeśli ją zaakceptujesz, po otrzymaniu zaliczki rozpoczynam pracę i informuję o przewidywanym czasie ukończenia usługi. Standardowe poszukiwania trwają około 1 miesiąca, a o wszelkich zmianach będę informować Cię na bieżąco.

Na Twoje zapytanie odpiszę w ciągu 3 dni roboczych i jest to etap bezpłatny. Być może zadam parę dodatkowych pytań, dopytam o cele albo od razu przedstawię propozycję kolejnych kroków.

Warto pamiętać, że im więcej szczegółów podasz, tym więcej rzeczy mogę odkryć.

Podziel się ze mną:

  • Imionami i nazwiskami przodków (wszystkich, o których wiesz)
  • Miejscami urodzenia i zamieszkania (jeśli jest inne np. wojnie)
  • Datami urodzenia, ślubów i zgonu (mogą być orientacyjne)
  • Informacjami o rodzeństwie, kuzynach, emigracjach.
  • Legendami i historiami rodzinnymi

I najważniejsze – jeśli masz niewiele informacji, zupełnie się tym nie martw, w takich sytuacjach także znajdę rozwiązanie.