Imiona Sara i Israel w nazistowskich Niemczech

Czy wiecie, że w nazistowskich Niemczech dopisywano w dokumentach imiona Sara i Israel w celu szybszej i łatwiejszej identyfikacji Żydów? Tak było między innymi w przypadku Laury, na której akcie ślubu znalazłam taki dopisek.

Zdjęcie Laury Ring Cohen

Laura Ring z domu Cohn / Źródło: Yad VaShem

Z Ostrowa Wielkopolskiego i Halemby do Wrocławia

Laura Ring z domu Cohn urodziła się 6 lipca 1865 się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Była córką kupca Roberta Cohna i Taubschen Mamelok.

W 1890 roku Laura musiała przebywać już we Wrocławiu, bo 13 stycznia tego samego roku poślubiła w stolicy Dolnego Śląska Josefa Ringa. 24-letni kupiec urodził się w Halembie jako syn Juliusa Ringa i Rachel Kosterlitz, a na stałe mieszkał w Antonienhütte, dzisiejszym Wirku, dzielnicy Rudy Śląskiej.

Świeżo upieczeni małżonkowie wrócili chwilę po ślubie do Antonienhütte, gdzie urodziło im się pierwsze dziecko. Niedługo potem rodzina przeniosła się do Wrocławia na stałe i w 1894 para doczekała się córeczki.

Akt ślubu z adnotacją o przyjęciu imienia Sara

Fragment aktu ślubu Laury Cohn i Josefa Ringa z adnotacją o przyjęciu drugiego imienia – Sara / Źródło: Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Lwowska 33

27 sierpnia 1929 Josef Ring zmarł o godzinie 18:00 w Allerheiligen Hospital (później Wojewódzkim Szpitalu im. Józefa Babińskiego) w wieku 63 lat. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Lotniczej (Friedhof Cosel). Z aktu zgonu wynika, że rodzina Ringów mieszkała przy ulicy Viktoriastrasse 33, dzisiejszej Lwowskiej. 

Zdjęcie ze Allerheiligen Hospital w Breslau
Akt zgonu Josef Ringa

Akt zgonu Josefa Ringa / Źródło: Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Śmierć w Theresienstadt

17 sierpnia 1938 roku uchwalono ustawy, które nakazywały dopisywanie niemieckim Żydom w oficjalnych dokumentach imię Sara w przypadku kobiet i Israel w przypadku mężczyzn. Miało to na celu usprawnienie identyfikacji żydowskich obywateli III Rzeszy. 

Taka informacja została też dopisana do aktu ślubu Laury i Josefa 30 stycznia 1939.

Po śmierci Josefa, Laura wciąż mieszkała przy ulicy Lwowskiej 33, a dokładnie do 31 sierpnia 1942, gdy została wywieziona do obozu w Theresienstadt, w którym straciła życie.

Księga adresowa gminy żydowskiej we Wrocławiu

Księga adresowa gminy żydowskiej we Wrocławiu z roku 1930 / Źródło: Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie

Oświadczenie o śmierci Laury RIng Cohn

Oświadczenie o śmierci Laury Ring z domu Cohn / Źródło: Instytut Yad VaShem

Źródła:

  • Archiwum Państwowe we Wrocławiu
  • Instytut Yad VaShem w Jerozolimie
  • Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie
  • Bryan Mark Rigg: Żydowscy żołnierze Hitlera. Przekład Jerzy Adamko. Warszawa-Kraków: Dom Wydawniczy Bellona, Wydawnictwo Arkadiusz Wingert, 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-book Duchy Przodków. Poradnik genealogiczny już w sprzedaży!

Odkryj historię swoich przodków już teraz.