Krypta Zietena – nowe odkrycia!

Na tyłach osiedla Orle w Jeleniej Górze, dokładnie pomiędzy posesjami ROD a rzeką Kamienną, znajdują się pozostałości grobu feldmarszałka Hansa Ernsta von Zietena (Ziethena), w którym pochowana jest również jego wnuczka Maria pochodząca ze strony matki z Schaffgotschów, i jej mąż, słynny generał i teoretyk wojny Sigismund von Schlichting.

Groby obecnie, stan na listopad 2024 / Fot. Marta Maćkowiak

We współpracy ze Stowarzyszeniem pielęgnacji sztuki i kutury Śląska – Verein zur Pflege schlesischer Kunst und Kultur (VSK) e.V., razem z Christopherem Schmidt-Münzberg i Łukaszem Hajdukiem udało nam się zakończyć kolejny etap prac (jeszcze jeden, ostatni, przed nami). Oczyściliśmy teren ze śmieci zgromadzonych przez lata, usunęliśmy dziką roślinności, utworzyliśmy schody (które oryginalnie były z innej strony, ale znajduje się tam obecnie działka ROD) i, co najważniejsze, odkopaliśmy dwie dodatkowe stele:

wspomnianej żony generała Schlichtinga oraz jej babci, urodzonej w Luksemburgu, Josephine Klementine von Berlo-Suys, która zmarła w Breslau (we Wrocławiu) w 1814 roku

Płyty nagrobne / Fot. Marta Maćkowiak

Choć lokalizacja wydaje się dziś przypadkowa i zapomniana, grób jest dokładnie zaznaczony
na przedwojennych mapach. August von Kruht w artykule Bekannte und berühmte
Grabstätten im Riesengebirge, który pojawił się 1 października 1892 roku w czasopiśmie Gebirgsfreund, starał się odgadnąć przyczynę wyboru tego, już wtedy jak widać
niefortunnego:
 
„Samotnie, na północny zachód, niedaleko drogi z Warmbrunn do Hermsdorfu, znajduje się grób feldmarszałka Hansa Ernsta Karla Grafa von Zietena, urodzonego 5 marca 1770 r., zmarłego 3 maja 1848 r. Feldmarszałek hrabia Zieten był bratankiem „starego Zietena” i pochodził z rodziny Dechtow. W kampanii 1806 roku był dowódcą brygady, walczył w stopniu generała porucznika pod Ligny, a także dowodził oddziałami okupacyjnymi w Paryżu.
Później mieszkał w Warmbrunn aż do śmierci. Starzy wojskowi mają własne poglądy na życie i prawdopodobnie dlatego hrabia Zieten zażyczył sobie spocząć odizolowany od ruchu
ulicznego, niedaleko brzegów rzeki Zacken. Pochodził z epoki, w której ludzie zachwycali się tak zwanymi „świętymi gajami”. Niestety, hrabia Zieten przeliczył się. Jego miejsce odpoczynku i spokoju, choć niegdyś samotne i idylliczne pod drzewami i za żelaznym płotem, już dawno stało się miejscem niepokoju. Niedaleko znajdował się browar parowy Januschka z dymiącymi kominami, a obecnie niedaleko przebiega kolej Hirschberg – Petersdorf”.

Stan sprzed prac, rok 2023 / Fot. Marta Maćkowiak

Przed nami jeszcze ostatnie szlify: renowacja napisów, wytyczenie ścieżki, przygotowanie nasadzeń i tabliczki upamiętniającej to ważne z historycznego punktu widzenia miejsca. Już nie mogę doczekać się końcowego efektu!

Zdjęcia z tegorocznych prac / Fot. Marta Maćkowiak

Działania zostały umożliwione dzięki finansowaniu VSK (Verein zur Pflege schlesischer Kunst und Kultur – Stowarzyszenia pielęgnacji sztuki i kultury Śląska).

Źródła:

  • archiwum prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Końcowy raport składa się z kopi odnalezionych dokumentów, tłumaczeń, zdjęć oraz podsumowania. Wyjaśniam pokrewieństwo odnalezionych osób, opisuję sprawdzone źródła i kontekst historyczny. Najczęściej poszukiwania dzielone są na parę etapów i opisuję możliwości kontynuacji.

Czasem konkretny dokument może zostać nie odnaleziony z różnych przyczyn – migracji do innych wiosek/miast w dalszych pokoleniach, ochrzczenia w innej parafii, lukach w księgach, zniszczeń dokumentów w pożarach lub w czasie wojen.  Cena końcowa w takiej sytuacji nie ulega zmienia, ponieważ wysiłek włożony w poszukiwania jest taki sam bez względu na rezultat.

Raporty mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić w zależności od miejsca, z którego rodzina pochodziła (np. dokumenty z zaboru pruskiego, austriackiego i rosyjskiego różnią się od siebie formą i treścią).

 

Na podstawie zebranych informacji (Twoich i moich) przygotuję plan i wycenę – jeśli ją zaakceptujesz, po otrzymaniu zaliczki rozpoczynam pracę i informuję o przewidywanym czasie ukończenia usługi. Standardowe poszukiwania trwają około 1 miesiąca, a o wszelkich zmianach będę informować Cię na bieżąco.

Na Twoje zapytanie odpiszę w ciągu 3 dni roboczych i jest to etap bezpłatny. Być może zadam parę dodatkowych pytań, dopytam o cele albo od razu przedstawię propozycję kolejnych kroków.

Warto pamiętać, że im więcej szczegółów podasz, tym więcej rzeczy mogę odkryć.

Podziel się ze mną:

  • Imionami i nazwiskami przodków (wszystkich, o których wiesz)
  • Miejscami urodzenia i zamieszkania (jeśli jest inne np. wojnie)
  • Datami urodzenia, ślubów i zgonu (mogą być orientacyjne)
  • Informacjami o rodzeństwie, kuzynach, emigracjach.
  • Legendami i historiami rodzinnymi

I najważniejsze – jeśli masz niewiele informacji, zupełnie się tym nie martw, w takich sytuacjach także znajdę rozwiązanie.