Poszukiwania genealogiczne na zlecenie

Wiedza na temat przodków większości ludzi kończy się na dziadkach, a w najlepszym wypadku na pradziadkach. Zazwyczaj nie wynika to z braku zainteresowania, ale z przekonania, że „dokumenty zostały spalone”, „nie da się” czy „dziadkowie nie chcieli opowiadać o swoim życiu, nie ma co drążyć”.

Dobra wiadomość jest taka, że w rzeczywistości zachowała się ogromna ilość przeróżnych dokumentów (od metryk – czyli aktów urodzeń, ślubów i zgonów, przez spisy ludności, akta wojskowe, teczki studenckie, księgi adresowe, po wnioski o dowody osobiste i ogrom innych, mniej lub bardziej szczegółowych kolekcji), dzięki którym możemy nie tylko poznać imiona przodków kilka pokoleń wstecz – możemy też dowiedzieć się jakie oceny miał nasz pradziadek, poznać przedwojenny adres członków naszej rodziny, a nawet odnaleźć fotografię czy odręcznie napisane pismo.

Od wielu lat zajmuję się profesjonalnie poszukiwaniami genealogicznymi i pomogę Ci w:

 • poszukiwaniu przodków i zbudowaniu drzewa genealogicznego
 • odkrywaniu i zrozumieniu tajemnic rodzinnych
 • lokalizowaniu miejsca pochodzenia
 • tłumaczeniu aktów metrykalnych
 • odnajdywaniu żyjących krewnych
 • pomocy przy własnych poszukiwaniach

Dlaczego warto zlecić poszukiwania genealogiczne?

Efektywne poszukiwania genealogiczne wymagają czasu i know-how. To co Tobie może zająć lata, ja, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i codziennej pracy, prawdopodobnie zrobię w kilka tygodni.

Szukając przodków niezbędna jest znajomość kilku języków i wprawnego oka do odczytywania rękopisów zapisanych w cyrylicy, kurrencie i łacinie, niekiedy dobrze jest też znać alfabet hebrajski. Wiedza historyczna, sprawne poruszanie się po wielu bazach danych, doświadczenie pracy w archiwach i umiejętność przekazania zdobytych informacji jest tutaj równie ważna.

Zlecając mi poszukiwania, jestem przekonana, że:

 • zaoszczędzisz ogrom czasu
 • unikniesz frustracji
 • otrzymasz dokładne informacje na temat swoich przodków w postaci czytelnego raportu
 • odkrywając historię swojej rodziny, odkrywasz siebie

Dla kogo są poszukiwania genealogiczne na zlecenie?

Jeśli chcesz odkryć historię swoich przodków i dowiedzieć się jak żyli, szukasz dokumentów, żyjących krewnych, próbujesz rozwikłać sekret rodzinny lub potrzebujesz tłumaczeń metryk (z języka rosyjskiego, niemieckiego bądź łaciny) – to moje usługi są skierowane do Ciebie.

Bez względu na to czy jesteś nowicjuszem i chcesz zlecić mi poszukiwania od początku, czy utknąłeś/utknęłaś w martwym punkcie i nie wiesz co dalej – napisz do mnie i razem zaplanujemy kolejne kroki.

Poszukiwania krok po kroku: jak wygląda współpraca?

1. Przekazanie informacji o przodkach

W pierwszym kroku poproszę Cię o podzielenie się jak największą ilością informacji na temat Twoich przodków na Twoje zapytanie odpiszę w ciągu 3 dni roboczych i jest to etap bezpłatny. Być może zadam parę dodatkowych pytań, dopytam o cele albo od razu przedstawię propozycję kolejnych kroków. Warto pamiętać, że im więcej szczegółów podasz, tym więcej rzeczy mogę odkryć.

 

Podziel się ze mną przede wszystkim:

 • Imionami i nazwiskami przodków (wszystkich, o których wiesz)
 • Miejscami urodzenia i zamieszkania (jeśli jest inne np. wojnie)
 • Datami urodzenia, ślubów i zgonu (mogą być orientacyjne)
 • Informacjami o rodzeństwie, kuzynach, emigracjach.
 • Legendami i historiami rodzinnymi

I najważniejsze – jeśli masz niewiele informacji, zupełnie się tym nie martw, w takich sytuacjach także znajdę rozwiązanie.

2. Szczegółowy plan i wycena

Po bezpłatnej analizie, przygotowuję plan oraz wycenę, po akceptacji oferty zaczynam poszukiwania. Na podstawie zebranych informacji (Twoich i moich) przygotuję plan i wycenę – jeśli ją zaakceptujesz, po otrzymaniu zaliczki rozpoczynam pracę i informuję o przewidywanym czasie ukończenia usługi. Standardowe poszukiwania trwają około 4-6 tygodni, a o wszelkich zmianach będę informować Cię na bieżąco.

3. Otrzymujesz szczegółowy raport z kopiami dokumentów.

Końcowy raport składa się z kopi odnalezionych dokumentów, tłumaczeń, zdjęć oraz podsumowania. Wyjaśniam pokrewieństwo odnalezionych osób, opisuję sprawdzone źródła i kontekst historyczny. Najczęściej poszukiwania dzielone są na parę etapów i opisuję możliwości kontynuacji.

Czasem konkretny dokument może zostać nie odnaleziony z różnych przyczyn – migracji do innych wiosek/miast w dalszych pokoleniach, ochrzczenia w innej parafii, lukach w księgach, zniszczeń dokumentów w pożarach lub w czasie wojen. Cena końcowa w takiej sytuacji nie ulega zmienia, ponieważ nie jestem w stanie tego przewidzieć przed rozpoczęciem pracy

Raporty mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić w zależności od miejsca, z którego rodzina pochodziła (np. dokumenty z zaboru pruskiego, austriackiego i rosyjskiego różnią się od siebie formą i treścią).

Chcesz zacząć współpracę?
Czekam na Twoją wiadomość.

Wysyłając tę wiadomość zgadzasz się z moją polityką prywatności.

The final report consists of  copies of documents, translations, maps and a summary. I describe the whole process, explain the connection between certain people, mention the sources and the historical context. I also present further possibilities.

Sometimes a specific act may not be found for various reasons – migrations, gaps in the records, destruction of documents in a fire or during wars. In such cases the price doesn’t change as the same amount of effort is put in a research regardless the final result.

The reports may differ more or less depending on the place where the family came from (e.g. documents from the Prussian, Austrian and Russian partitions differ in form, language and content).

Based on the gathered information (yours and mine), I will prepare a plan and a quote – if you accept it, I will ask you to send me the down payment and I start the research. Usually it takes about 1 month and if takes longer, I keep you updated.

I will reply to your inquiry within 3 working days and this part is free of charge. Perhaps I will ask you a few additional questions or will present a research plan.

The more details you provide, the more things I can discover so I please share everything you know, especially:

 • Names and surnames of your ancestors
 • Places of birth and residence
 • Dates of birth, marriage and death
 • Information about siblings, cousins and other relatives
 • Emigration details
 • Family stories

And most importantly – if you have little information, don’t worry. I will find a solution in such situations as well.