Villa Martha, at 68 Hermsdorferstrasse, Bad Warmbrunn. Today it’s Cieplicka 68, Cieplice Śląskie-Zdrój, a part of Jelenia Góra. This address has popped up in your suggestions a few times, and I have to admit, I’m quite drawn to this villa as well, especially since we share a name.

Villa Martha currently / Fot. Marta Maćkowiak

Unfortunately, this time I didn’t find much – in the address books from 1927 and 1930, there’s mention of Marie Succo. In 1939, alongside her, now a widow, there’s also Ilse, webmeisterin (not a webmaster, but a weaver) with the same surname. Perhaps a daughter?

Archival photos of the building. On the left, a view from the garden side / Źródło: Polska-org

And that’s it. The trail has gone cold for now. At least I got some practice taking photos with the camera.

Contemporary view of the building / Fot. Marta Maćkowiak

Do any of you happen to know any stories about this building? Post-war tales are welcome too; feel free to share them in the comments!

Sources:

  • Polska-org pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Końcowy raport składa się z kopi odnalezionych dokumentów, tłumaczeń, zdjęć oraz podsumowania. Wyjaśniam pokrewieństwo odnalezionych osób, opisuję sprawdzone źródła i kontekst historyczny. Najczęściej poszukiwania dzielone są na parę etapów i opisuję możliwości kontynuacji.

Czasem konkretny dokument może zostać nie odnaleziony z różnych przyczyn – migracji do innych wiosek/miast w dalszych pokoleniach, ochrzczenia w innej parafii, lukach w księgach, zniszczeń dokumentów w pożarach lub w czasie wojen.  Cena końcowa w takiej sytuacji nie ulega zmienia, ponieważ wysiłek włożony w poszukiwania jest taki sam bez względu na rezultat.

Raporty mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić w zależności od miejsca, z którego rodzina pochodziła (np. dokumenty z zaboru pruskiego, austriackiego i rosyjskiego różnią się od siebie formą i treścią).

 

Na podstawie zebranych informacji (Twoich i moich) przygotuję plan i wycenę – jeśli ją zaakceptujesz, po otrzymaniu zaliczki rozpoczynam pracę i informuję o przewidywanym czasie ukończenia usługi. Standardowe poszukiwania trwają około 1 miesiąca, a o wszelkich zmianach będę informować Cię na bieżąco.

Na Twoje zapytanie odpiszę w ciągu 3 dni roboczych i jest to etap bezpłatny. Być może zadam parę dodatkowych pytań, dopytam o cele albo od razu przedstawię propozycję kolejnych kroków.

Warto pamiętać, że im więcej szczegółów podasz, tym więcej rzeczy mogę odkryć.

Podziel się ze mną:

  • Imionami i nazwiskami przodków (wszystkich, o których wiesz)
  • Miejscami urodzenia i zamieszkania (jeśli jest inne np. wojnie)
  • Datami urodzenia, ślubów i zgonu (mogą być orientacyjne)
  • Informacjami o rodzeństwie, kuzynach, emigracjach.
  • Legendami i historiami rodzinnymi

I najważniejsze – jeśli masz niewiele informacji, zupełnie się tym nie martw, w takich sytuacjach także znajdę rozwiązanie.