W maju nie ma czasu na nudę, dlatego razem z Urszulą Rybicką z Żydoteki i Maćkiem Wlazło z Beard of Breslau przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenia w dwie majowe soboty (21 i 28) poświęcone osiedlu Borek we Wrocławiu (niegdyś zwanym Kleinburg).
Zaczynamy od warsztatów genealogicznych ze mną, które odbędą się 21 maja o godzinie 10:00 w siedzibie Rady Osiedla Borek.
Podczas warsztatów skupimy się zarówno na odkrywaniu historii własnych rodzin, jak i dawnych mieszkańców Wrocławia. W pierwszej części uczestnicy dowiedzą się, jak samodzielnie zacząć szukać historii przodków.
Porozmawiamy o tym, jak dobrze przeprowadzić wywiad z członkami rodziny, z jakimi instytucjami warto się skontaktować i z jakich dokumentów czerpać wartościowe informacje. Ponadto zastanowimy się, czy i jak można zrobić drzewo genealogiczne, nie wychodząc z domu.
W drugiej części warsztatów, na przykładzie kilku rodzin mieszkających na Borku przed wojną, uczestnicy dowiedzą się, jak szukać informacji o dawnych mieszkańcach Wrocławia oraz zapoznają się ze sztuką pisma neogotyckiego Kurrentschrift, którego znajomość przydatna jest także w odczytywaniu metryk. Podczas zajęć uczestnicy dostaną wszelkie niezbędne materiały edukacyjne.
Warsztaty poprowadzę ja 🙂 O tym kim jestem można przeczytać w zakładce O mnie. Zachęcam też do przeczytania artykułów na moim blogu oraz śledzenia profilu Duchy Przodków, na którym dzieje się najwięcej.
Obowiązują zapisy: zapisy@zydowskiwroclaw.pl
Miejsce: siedziba Rady Osiedla Borek i Centrum Aktywności Lokalnej – budynek Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śl. 210-218 (wejście z lewego boku budynku).
Czas trwania: ok. 3 godz. (z przerwą)
Udział w wykładzie jest bezpłatny.
Podsumowując, wszystkie wydarzenia są za darmo, na każde gorąco zapraszamy, wystarczy się zapisać śląc zgłoszenie na adres e-mail zapisy@zydowskiwroclaw.pl!
Końcowy raport składa się z kopi odnalezionych dokumentów, tłumaczeń, zdjęć oraz podsumowania. Wyjaśniam pokrewieństwo odnalezionych osób, opisuję sprawdzone źródła i kontekst historyczny. Najczęściej poszukiwania dzielone są na parę etapów i opisuję możliwości kontynuacji.
Czasem konkretny dokument może zostać nie odnaleziony z różnych przyczyn – migracji do innych wiosek/miast w dalszych pokoleniach, ochrzczenia w innej parafii, lukach w księgach, zniszczeń dokumentów w pożarach lub w czasie wojen. Cena końcowa w takiej sytuacji nie ulega zmienia, ponieważ wysiłek włożony w poszukiwania jest taki sam bez względu na rezultat.
Raporty mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić w zależności od miejsca, z którego rodzina pochodziła (np. dokumenty z zaboru pruskiego, austriackiego i rosyjskiego różnią się od siebie formą i treścią).
Na podstawie zebranych informacji (Twoich i moich) przygotuję plan i wycenę – jeśli ją zaakceptujesz, po otrzymaniu zaliczki rozpoczynam pracę i informuję o przewidywanym czasie ukończenia usługi. Standardowe poszukiwania trwają około 1 miesiąca, a o wszelkich zmianach będę informować Cię na bieżąco.
Na Twoje zapytanie odpiszę w ciągu 3 dni roboczych i jest to etap bezpłatny. Być może zadam parę dodatkowych pytań, dopytam o cele albo od razu przedstawię propozycję kolejnych kroków.
Warto pamiętać, że im więcej szczegółów podasz, tym więcej rzeczy mogę odkryć.
Podziel się ze mną:
I najważniejsze – jeśli masz niewiele informacji, zupełnie się tym nie martw, w takich sytuacjach także znajdę rozwiązanie.
Impressum:
Design: lukaszhajduk.com
Code: tomhajduk.com
Photo: @kasia_kaleta
Polityka prywatności
All rights reserved ® Marta Maćkowiak 2024